W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Drewnolandia
Komentarze: 1

Kupiłeś działkę, zagospodarowałeś ogród i do szczęścia brakuje Ci jedynie drewnianego domku, w którym będziesz mógł odpoczywać? Dzięki zmianom w ustawie Prawo budowlane, które miały miejsce w ostatnich latach, nie zawsze będziesz potrzebował pozwolenia, aby na Twojej działce stanął tani, mały domek. Dowiedz się, kiedy wystarczy tylko zgłoszenie budowy w urzędzie.

Kupiłeś działkę, zagospodarowałeś ogród i do szczęścia brakuje Ci jedynie drewnianego domku, w którym będziesz mógł odpoczywać? Dzięki zmianom w ustawie Prawo budowlane, które miały miejsce w ostatnich latach, nie zawsze będziesz potrzebował pozwolenia, aby na Twojej działce stanął tani, mały domek. Dowiedz się, kiedy wystarczy tylko zgłoszenie budowy w urzędzie.

Domek letniskowy czy domek całoroczny?

W naszej ofercie dostępne są zarówno drewniane domki letniskowe, jak i całoroczne. Te pierwsze są przeznaczone na działki rekreacyjne. Domki całoroczne (tzw. kanadyjskie) – jak sama nazwa wskazuje – są budowane w oparciu o technologię, która umożliwia ich eksploatację przez cały rok. Rozróżnienie to jest bardzo istotne, a to z uwagi na używane w ustawie Prawo budowlane pojęcia.

W ustawie Prawo budowlane na próżno szukać definicji domku letniskowego. Z treści art. 29 można wnioskować, że domki drewniane letniskowe są uznawane za budynki rekreacji indywidualnej, czyli za obiekty przeznaczone do sezonowego wypoczynku. Z tego względu domy z drewna bez pozwolenia najczęściej można spotkać na działkach za miastem.

Budynki, które są przystosowane do całorocznego użytkowania, są uznawane za budynki mieszkalne. Jeżeli na swojej działce chcesz postawić domek drewniany całoroczny, to musisz kierować się przepisami odnoszącymi się do budynków mieszkalnych.

O tej różnicy nie należy zapominać, bo ma ona daleko idące konsekwencje. Inne formalności czekają na Ciebie wówczas, gdy na należącej do Ciebie działce chcesz postawić dom drewniany całoroczny, a inne wówczas, gdy planujesz wygospodarować na działce jedynie miejsce na mały domek.

Rekreacyjne domy drewniane bez pozwolenia na budowę – formalności

Zmiany, które miały miejsce w 2015 r., złagodziły wymogi stawiane przed inwestorami prywatnymi zainteresowanymi postawieniem na działce niewielkiego, rekreacyjnego domku drewnianego. Jeżeli:

 • budynek będzie wolnostojący i parterowy,
 • powierzchnia zabudowy takiego obiektu będzie wynosić do 35 m2 (dlatego często reklamuje się domki bez pozwolenia do 35m2),
 • liczba takich budynków nie będzie przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki,
 • to występowanie o pozwolenie nie jest konieczne.

Takie same zasady dotyczą także innych, niewielkich obiektów. Przykładami mogą być: obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m, garaże również do 35 m2 oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę.

Chcesz w najbliższe lato wypoczywać we własnym domu rekreacyjnym? Dzięki uproszczeniu przepisów to możliwe – nie musisz obawiać się, że procedura uzyskania stosownego pozwolenia zajmie całe miesiące. Zamiast myśleć o formalnościach, możesz zacząć przeglądać projekty domków letniskowych bez pozwolenia, które znajdziesz na naszej stronie internetowej. Gdy już znajdziesz idealny mały domek, pozostaje jedynie dokonać zgłoszenia w urzędzie.

Domy z drewna bez pozwolenia – gdzie zgłosić budowę domu letniskowego?

Dom letniskowy to świetne rozwiązanie z punktu widzenia każdego właściciela działki rekreacyjnej za miastem. Zabudowa letniskowa to doskonałe uzupełnienie dużego ogrodu, dlatego też inwestorów decydujących się na takie rozwiązanie jest wielu. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, pozostaje – przed rozpoczęciem prac budowlanych – dokonać stosownego zgłoszenia. Nowe prawo budowlane wymaga, aby właściciel działki złożył dokumenty w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Rzadkością są sprawy, gdy właściwy jest urząd wojewódzki (ma to miejsce np. wówczas, gdy obiekt ma zostać zbudowany na terenie przystani morskiej lub morza terytorialnego).

Nie musisz samodzielnie tworzyć zgłoszenia budowy – możesz posłużyć się wzorem takiego dokumentu. Znajdziesz go m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Do zgłoszenia będziesz musiał dołączyć także załączniki, np.:

 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • szkice i rysunki,
 • pełnomocnictwo i dowód uiszczenia opłaty skarbowej (jeżeli korzystasz z pomocy prawnej i reprezentuje Cię adwokat lub radca prawny).

Bardzo ważne, abyś dokonał zgłoszenia budowy jeszcze przed fizycznym jej rozpoczęciem. W przeciwnym razie postawione już części obiektu zostaną uznane za samowolę budowlaną, a Ciebie będzie czekać długa procedura jej legalizacji. W takiej sytuacji tracisz wszystkie korzyści, jakie dają domki letniskowe bez zezwolenia, a moment rozpoczęcia ich użytkowania odsunie się w czasie.

Nie rozpoczynaj prac również tuż po złożeniu zgłoszenia. Zanim postawisz mały domek bez pozwolenia, powinieneś otrzymać z urzędu informację zwrotną.

Jeżeli interesują Cię tanie projekty domów bez pozwolenia na budowę, to u nas znajdziesz szeroki wybór takich obiektów. Każdemu inwestorowi gwarantujemy zarówno pomoc w wyborze domu letniskowego, jak i wszystkie niezbędne szkice. Nasze domy z drewna bez pozwolenia to trwałe i eleganckie konstrukcje dostępne w wielu wariantach.

Małe domki bez pozwolenia na budowę a warunki techniczne

Domy z drewna bez pozwolenia, które będą służyły jedynie do letniego odpoczynku, mogą zostać wzniesione na działkach:

 • które nie są uzbrojone, czyli działkach, które nie posiadają przyłączy do mediów,
 • na których brakuje oświetlenia elektrycznego,
 • pozbawionych własnego ujęcia wody.

Mniej restrykcyjne przepisy dotyczą także położenia drzwi wejściowych czy ilości stopni schodów w jednym biegu. Wszystko to sprawia, że budowa domu letniskowego jest mniej skomplikowana. W efekcie inwestorzy mogą zakupić gotowe domy z drewna bez pozwolenia. Taka zabudowa letniskowa jest przystępna cenowo, a jednocześnie zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Czy w najbliższym czasie czekają nas zmiany?

Z punktu widzenia inwestorów nowelizacja ustawy Prawo budowlane z 2015 roku przyniosła wiele korzystnych rozwiązań. Rekreacyjne domki bez pozwolenia na budowę to spore ułatwienie, bo nie trzeba czekać miesiącami na decyzję urzędników, a lista dokumentów, którą należy dołączyć do zgłoszenia, jest krótka. Jak będziemy budować drewniane domki rekreacyjne lub domy całoroczne w 2019 roku?

Na początku 2018 roku głośno było o wprowadzeniu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, za którym miała pójść kolejna nowelizacja Prawa budowlanego. Dziś wiadomo, że pomysł ten został zarzucony. Według ekspertów jest duża szansa, że czekają nas kolejne zmiany. Wiele zapisów znajdujących się w ustawie Prawo budowlane jest przestarzałych. Jeżeli w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczną się prace nad kolejną nowelizacją ustawy Prawo budowlane lub nawet nad nową ustawą, to możliwe, że w 2019 roku będziemy budować domy drewniane całoroczne i rekreacyjne na nowych zasadach.

Komentarze (1)

 1. Próbowałam postawić taki domek na zgłoszenie, niestety, nadzór budowlany nie wyraził zgody pomimo, że działka ma 560 m2, jest rolna, nie jest uzbrojona ale leży w granicach osiedla mieszkalnego, więc żadnej rekreacji być nie może tylko dom mieszkalny. Drugą przeszkodą jest współwłasność, mam większy udział, mimo to że współwłaściciel nie żyje od 15 lat urzędnicy nie dają zgody na rekreację lub budowę domu, rodzina nie wniosła o postępowanie spadkowe i tak praktycznie na tej działce nic nie mogę wybudować. Nadzór budowlany na wszystko ma odpowiedź, działkę mam a budować mi nie wolno, ani z pozwoleniem ani ze zgłoszeniem. Może postawię wóz Drzymały wtedy na swojej działce poczuję się właścicielem przez jakiś czas.

Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Michał Halbiniak, prowadzący firmę pod nazwą DREWOLANDIA Michał Halbiniak, gm. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem: . Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.

Centrum wiedzy