W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Drewnolandia
Komentarze: 1

Kupiłeś działkę, zagospodarowałeś ogród i do szczęścia brakuje Ci jedynie drewnianego domku, w którym będziesz mógł odpoczywać? Dzięki zmianom w ustawie Prawo budowlane, które miały miejsce w ostatnich latach, w wielu przypadkach nie będziesz potrzebował pozwolenia, aby na Twojej działce stanął tani, mały domek. Dowiedz się, w jakich przypadkach wystarczy tylko zgłoszenie budowy w urzędzie.

Kupiłeś działkę, zagospodarowałeś ogród i do szczęścia brakuje Ci jedynie drewnianego domku, w którym będziesz mógł odpoczywać? Dzięki zmianom w ustawie Prawo budowlane, które miały miejsce w ostatnich latach, w wielu przypadkach nie będziesz potrzebował pozwolenia, aby na Twojej działce stanął tani, mały domek. Dowiedz się, w jakich przypadkach wystarczy tylko zgłoszenie budowy w urzędzie.

Domek letniskowy czy domek całoroczny?

W naszej ofercie dostępne są zarówno drewniane domki letniskowe, jak i całoroczne. Oba rodzaje występują jednak przede wszystkim w wymiarach do 35 m2 w podstawie, co pozwala na wybudowanie ich uproszczoną metodą – wystarczy zgłoszenie budowy w Starostwie Powiatowym.Te pierwsze są przeznaczone typowo na okres wiosenny oraz letni. Domki całoroczne – jak sama nazwa wskazuje – są budowane w oparciu o technologię, która umożliwia ich eksploatację również poza najbardziej słonecznym okresem. Ale nie tylko, bo izolacja budynku(popularnie i nieco mylnie nazywana najczęściej ociepleniem) zwiększy komfort użytkowania domku również latem, nie dopuszczając do szybkiego i nadmiernego wzrostu temperatury wewnątrz.

W ustawie Prawo budowlane na próżno szukać definicji domku letniskowego. Z treści art. 29 można wnioskować, że domki drewniane letniskowe są uznawane za budynki rekreacji indywidualnej, czyli za obiekty przeznaczone do sezonowego wypoczynku. Z tego względu domy z drewna bez pozwolenia najczęściej można spotkać na działkach za miastem.

Budynki o powierzchni przekraczającej 35 m2 w przyziemiu – obojętnie czy przystosowane do całorocznego użytkowania, czy pozbawione izolacji bądź instalacji elektrycznych lub sanitarnych – są uznawane za budynki mieszkalne. Jeżeli na swojej działce chcesz postawić domek drewniany powyżej 35 m2 w podstawie, to musisz kierować się przepisami odnoszącymi się do budynków mieszkalnych.

O tej różnicy nie należy zapominać, bo ma ona daleko idące konsekwencje. Inne formalności czekają na Ciebie, gdy na należącej do Ciebie działce chcesz postawić dom drewniany całoroczny lub letniskowy powyżej dopuszczalnego wymiaru przyziemia, a inne wówczas, gdy planujesz wygospodarować na działce jedynie miejsce na mały domek mieszczący się w dozwolonym wymiarze.

Rekreacyjne domy drewniane bez pozwolenia na budowę – formalności

Zmiany, które miały miejsce w 2015 r., złagodziły wymogi stawiane przed inwestorami prywatnymi zainteresowanymi postawieniem na działce niewielkiego, rekreacyjnego domku drewnianego. Jeżeli:

  • budynek będzie wolnostojący i jednokondygnacyjny (czyli nie posiada pełnego piętra bądź poddasza o charakterze użytkowym, może jednak z powodzeniem być wyposażony w antresolę lub pełne poddasze nieużytkowe, czyli strych),
  • powierzchnia zabudowy takiego obiektu będzie wynosić do 35 m2 w podstawie (dlatego często konstrukcje tego rodzaju potoczenie opisuje się jako domki bez pozwolenia do 35m2),
  • liczba takich budynków nie będzie przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki,

to występowanie o pozwolenie nie jest konieczne.

Takie same zasady dotyczą także innych, niewielkich obiektów. Przykładami mogą być: obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m, garaże również do 35 m2 oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę.

Chcesz w najbliższe lato wypoczywać we własnym domu rekreacyjnym? Dzięki uproszczeniu przepisów to możliwe – nie musisz obawiać się, że procedura uzyskania stosownego pozwolenia zajmie całe miesiące. Zamiast myśleć o formalnościach, możesz zacząć przeglądać projekty domków letniskowych bez pozwolenia, które znajdziesz na naszej stronie internetowej. Gdy już znajdziesz idealny mały domek, pozostaje jedynie dokonać zgłoszenia w urzędzie.

Domy z drewna bez pozwolenia – gdzie zgłosić budowę domu letniskowego?

Dom letniskowy to świetne rozwiązanie z punktu widzenia każdego właściciela działki rekreacyjnej za miastem. Zabudowa letniskowa to doskonałe uzupełnienie dużego ogrodu, dlatego też inwestorów decydujących się na takie rozwiązanie jest wielu. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, pozostaje – przed rozpoczęciem prac budowlanych – dokonać stosownego zgłoszenia. Nowe prawo budowlane wymaga, aby właściciel działki złożył dokumenty w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Rzadkością są sprawy, gdy właściwy jest urząd wojewódzki (ma to miejsce np. wówczas, gdy obiekt ma zostać zbudowany na terenie przystani morskiej lub morza terytorialnego).

Nie musisz samodzielnie tworzyć zgłoszenia budowy – możesz posłużyć się wzorem takiego dokumentu. Znajdziesz go m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Do zgłoszenia będziesz musiał dołączyć także załączniki, np.:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • szkice i rysunki, które pozyskasz u wykonawcy domku,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej,
  • własnoręcznie naniesienie lokalizacji inwestycji na mapkę sytuacyjną działki (mapę pozyskasz w Starostwie Powiatowym, gdzie odbędzie się też procedura zgłoszenia).

Bardzo ważne, abyś dokonał zgłoszenia budowy jeszcze przed fizycznym jej rozpoczęciem. W przeciwnym razie postawione już części obiektu zostaną uznane za samowolę budowlaną, a Ciebie będzie czekać długa procedura jej legalizacji. W takiej sytuacji tracisz wszystkie korzyści, jakie dają domki letniskowe bez zezwolenia, a moment rozpoczęcia ich użytkowania odsunie się w czasie.

Nie rozpoczynaj prac również tuż po złożeniu zgłoszenia. Zanim postawisz mały domek bez pozwolenia, powinieneś odczekać ustawowe 21 dni, jakie urząd ma na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Jeżeli taki nie wpłynie – można zacząć działać.

Jeżeli interesują Cię tanie projekty domów bez pozwolenia na budowę, to u nas znajdziesz szeroki wybór takich obiektów. Każdemu inwestorowi gwarantujemy zarówno pomoc w wyborze domu letniskowego, jak i wszystkie niezbędne szkice. Nasze domy z drewna bez pozwolenia to trwałe i eleganckie konstrukcje dostępne w wielu wariantach.

Małe domki bez pozwolenia na budowę a warunki techniczne

Domy z drewna bez pozwolenia, które będą służyły jedynie do letniego odpoczynku, mogą zostać wzniesione na różnego rodzaju działkach prywatnych, w tym tych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Wszelkie uwarunkowania prawne znajdziesz w planie zagospodarowania przestrzennego swojej posesji. Wszystko to sprawia, że budowa domu letniskowego jest mniej skomplikowana. W efekcie inwestorzy mogą zakupić gotowe domy z drewna bez pozwolenia. Taka zabudowa letniskowa jest przystępna cenowo, a jednocześnie zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Komentarze (1)

  1. Próbowałam postawić taki domek na zgłoszenie, niestety, nadzór budowlany nie wyraził zgody pomimo, że działka ma 560 m2, jest rolna, nie jest uzbrojona ale leży w granicach osiedla mieszkalnego, więc żadnej rekreacji być nie może tylko dom mieszkalny. Drugą przeszkodą jest współwłasność, mam większy udział, mimo to że współwłaściciel nie żyje od 15 lat urzędnicy nie dają zgody na rekreację lub budowę domu, rodzina nie wniosła o postępowanie spadkowe i tak praktycznie na tej działce nic nie mogę wybudować. Nadzór budowlany na wszystko ma odpowiedź, działkę mam a budować mi nie wolno, ani z pozwoleniem ani ze zgłoszeniem. Może postawię wóz Drzymały wtedy na swojej działce poczuję się właścicielem przez jakiś czas.

Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Michał Halbiniak, prowadzący firmę pod nazwą DREWOLANDIA Michał Halbiniak, gm. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem: . Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.