W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Formalności prawne dotyczące konstrukcji drewnianych

Formalności prawne dotyczące konstrukcji drewnianych

Formalności prawne dotyczące konstrukcji drewnianych

Drewnolandia
Komentarze: 1

O czym warto wiedzieć, planując wznoszenie budynku gospodarczego, wiaty lub altany

Aby postawić na swojej działce budynek gospodarczy, wiatę lub altanę ogrodową należy dopełnić pewnych formalności. Nie są one uciążliwe i nie zabierają wiele czasu. 

 Konstrukcję taką należy zgłosić w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Po upływie 30 dni od zgłoszenia – w przypadku braku negatywnej odpowiedzi – można przystąpić do działania.

 Zawsze polecamy naszym klientom, by zadzwonili do jednostki, w której powinni zgłosić zabudowę i upewnili się, co do interpretecji przepisów w danym urzędzie. Zazwyczaj nie ma z tym żadnego problemu, a urzędnicy są mili i pomocni.

 W znowelizowanej ustawie o prawie budowlanym znalazły się dwa zapisy odnoszące się do tego rodzaju konstrukcji.

 W myśl ustawy zgłoszenie dotyczy:

art. 29 ust. 2

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

 4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

 A jak jest w praktyce?

Praktyka pokazuje, że w niektórych regionach i urzędach, jako budynki gospodarcze są trakowane również domki letniskowe mieszczące się w zdefiniowanych wymiarach (liczonych po obrysie). Niekiedy też w metraż domku nie jest wliczany taras.

 Przy zgłaszaniu często wymagana jest wizualizacja, rzut z góry albo zdjęcie obiektu – to jednak zależy od indywidualnego postępowania w ramach poszczególnych jednostek.

 Dlatego też zawsze warto zapytać u źródła.

 Jeśli masz dodatkowe pytania – napisz do nas lub zadzwoń.

Zamawiając konstrukcję drewnianą w Drewnolandii, otrzymasz od nas szczegółowe wytyczne dotyczące formalności.

Komentarze (1)

  1. Dzień dobry Mam 0,8 h. lasu (sosnowy 55 letni) w nim postawiłem dom obecnie nie mogę dostać pozwolenia na budowę pomieszczenia gospodarczego. Powód obiekt musi stać 12m od ściany lasu. CZY JEST JAKIEŚ WYJŚCIE ABY MÓGŁ Z DREWNA JAKIEŚ POMIESZCZENIE.

Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Michał Halbiniak, prowadzący firmę pod nazwą DREWOLANDIA Michał Halbiniak, gm. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem: . Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.

Centrum wiedzy